Mutfak Tıkanıklığı Açma

Mutfak Lavabosu Neden Tıkanır?

Mutfak lavabosu ekstra durumların dışında mutfakta kullandığımız yemek malzemeleri sebebiyle tıkanır. Bu sebeple bu malzemeleri lavabo yerine çöpe dökmeye özen göstermeliyiz.

Mutfak lavabosu tıkanıklığının en büyük sebeplerinden biri yemek yağlarının dökülmesidir. Görünüşte sıvı ve kaygan olan yağ lavaboya dökülmesi durumunda gider borusuna yapışır ve ardın lavaboya dökülen her atık da kendisine yapışır. Bu sebeple yağları lavaboya dökerken bir kez daha düşünmenizi tavsiye diyoruz. Salatalık, soğan ve yeşillik gibi artıklardan mutfak lavabonuzun tıkanmasına sebep olur. Bu tarz artıkları kolay parçalanabildiği için küçük parçalara ayrılarak lavabonun süzgecinden geçer ve mutfak lavabonuzda tıkanıklığa sebep olur. Meyve- sebze kabukları da lavabo tıkanıklığına sebep olan bir diğer atıklardır. Yapısı itibariye sert olan meyve sebze kabukları lavabo borusuna takılması durumunda zamanda sertleşerek borudaki yerini sağlamlaştırır ve giderilmesi son derece zor olan tıkanıklıklara sebep olur.

Yukarıda maddeler halinde anlattığımız atıkları lavabonuza dökmenize rağmen bile tıkanıklığa sebep olmasa bile yemek artıklarınız mutfak lavabonuza dökmeye devam etmeyin. Çünkü bu tarz atıklar ilk döküldüklerinde bir tıkanıklığa sebep olmasa bile zamanla birike birike tıkanıklığa sebep olur.Beslenmek insanoğlunun doğal ihtiyaçlarından biridir. Bu sebeple yemek yapımı sırasında kullandığımız alet ve mekanlarda bir sorun çıkması hayatımızı olumsuz yönde etkiler. Mutfak Tıkanıklığı Açma Bu sebeple mutfak lavabomuzun tıkanması çok büyük bir sorundur.

Çünkü bulaşık yıkama, meyve-sebze yıkama gibi birçok işlemi mutfak lavabosunda gerçekleştirmeyiz. Peki hayatımızı olumsuz etkileyen bu sorun nelerden kaynaklanmaktadır?temizlenmeden önce örnek tıkanmış mutfak lavabosu

Sirke ve Tuz İle Lavabo Tıkanıklığı Açma

Tıkanan mutfak lavabosuna 1 veya 1,5 bardak karbonatı lavabonun içine iyice dökün. Döktüğünüz karbonat miktarının 1/2’si kadar iyotlu tuz dökün (Marketten alınan tuzlardan). 1-1,5 saat kadar bekleyiniz ve kaynar suyu lavabonun giderine doğru boşaltın. Bu işlem ile lavabo tıkanıklığınız çözülmez ise lavabo tıkanıklığı açma ile ilgili detaylı anlatımız olan makalemizi inceleyebilirsiniz.

Mutfak Gider Borusu Nasıl Temizlenir ?

Fazlaca kullanılan mutfak,banyo ve diğer lavabolardaki basit tıkanıklıkları doğal yöntem açmak ve ortama hoş bir temizlik sonrası koku katmak için 1/2 fincan kabartma tozunu 1/4 fincan kaya tuzu ile iyice karıştırın. Hazırladığınız bu karışımı lavabonun tahliye yani gider kısmına dökün.Bu işlemin ardından önceden 100 C° ısıttığınız bir fincan sirkeyi lavabonun gider bölümüne dökerek 10-15 dakika kadar bekleyin. 10-15 dakikalık zaman zarfında karışımın birleşerek reaksiyona girip asitlenerek köpürdüğünü veya köpük benzeri bir duruma geldiğini ve tahliye (gider) borusu boyunca mutfak gider borusu tıkanıklığını çözerek ilerlediğini göreceksiniz. Sürenin sonunda sıcak su musluğunu 1-1,5 dakika kadar açarak tahliye (gider) borularındaki tıkanıklıkların kısa vadede çözdüğünüzü göreceksiniz. Fakat bu ve benzeri işlemler giderdeki cisimlere göre değişiklik gösterebilir ve kolayca çözülebilecek mutfak gideri açma işlemini zor bir hale de dönüştürebilirsiniz. En iyi sonucu tesisatcınızı arayarak elde edebileceğinizi unutmamanız gerekmektedir.

Lavabo Gideri Açma Aparatı

Lavabo gideri açma aparatı olarak genellikle piyasada lavabo açma teli satılmaktadır. Bu telleri lavabo giderinden aşağıya doğru hafifçe sokarak çözüme ulaşabilirsiniz. Ama dikkat etmeniz gereken bir husus vardır burada o da lavabo gider borusunu delme eğer lavabo borusunu delerseniz veya lavabodaki cismi tesisatın daha ücra köşesine doğru gönderirseniz işte o zaman mutfak tıkanıklığı açma yani mutfak lavabosu açma işlemi daha zor olacaktır ve bu durumda kesin tesisatçı çağırmanıza yol açacaktır. Tabi ki bu süreçte çağırılan tesisatçınin işi bir hayli zor olacağından bu işlem size biraz pahalıya mal olacaktır.

Mutfak Gideri Açma

Mutfak gider tıkanıklığı hemen her evde görülebilecek ilk etapta basit ama daha sonra ciddi bir problemdir. Ev işlerinin aksamasına yapılamamasına neden olan bu durum özellikle daha eski binalarda sık sık görülür. Genellikle kullanıcı hatalarından kaynaklanan mutfak gideri tıkanmaları, binanın gider borularında çok sayıda dirsek (Geçişleri Sağlayan Kuyruklu Dirsek Gibi,) kullanılmasından da meydana gelebilmektedir. Evlerde mutfak gider tıkanıklığı en çok mutfakta temizleme işlemi yapıldığında yaşanır. Peçete, poşet, izmarit vb. katı maddeler mutfak gider borularında birikerek tıkanmalara neden olur. ­Mutfak gideri açma işlemi için evde yapılan doğal yöntemleri sizlere yukarıda anlattık. Yukarıda yapılan işlemler mutfak gideri açma işlemini yaptıktan sonra çözmez ise kesinlikle tesisatçı çağırmanız gerekmektedir.

Mutfak Lavabo Gideri Nasıl Açılır?

Mutfak lavabo gideri açma işlemi 3 yöntemle gerçekleşir.

Birincisi doğal yöntemler yani tuz, sirke vb. karışımlar ile detaylı anlattığımız mutfak lavabo için yukarıdaki işlemleri deneyebilirsiniz.

İkincisi lavabo açma teli vb. cisimler kullanarak. bu cisimler ile de lavabo açma işlemi denenebilir.

Üçüncüsü ise mutfak tıkanıklığı açma servisi çağırmak olacaktır.

GENÇ EKİP TESİSAT olarak mutfak lavabosu tıkanıklıklarınızı herhangi bir kırma dökme işlemi yapmadan kökünden hallediyoruz. Daha sonrasında ise lavabo giderinizi temizleyerek sizlere teslim ediyoruz.

Bize Ulaşın!